Home Page Events

Fully packed programme!


You can also call us on 01872 553 413 if you have any questions or require further information.




Programme


Thursday / Dy Yow

Time

Event

11am - 12.30pm
Ballroom

Schools Troyl

8 - 10.30pm
Ballroom

Warm Up Ceili with Bolingey Troyl Band

Friday  / Dy Gwener

Time

Event

Location

11am – 12pm

Newquay Old Cornwall Society Talk

Beneden Room

1.30 – 3pm

Newquay Old Cornwall Society Walk

Meet in the Hotel Bristol Foyer

 

 

 

4.30 – 5pm

Time and Tide with Blystra Arts and Cubert School

Ballroom

6 – 8pm

FOOD & FOLK:
6.00 - 6.30pm - The Rowan Tree                                                   
6.45 - 7.15 - Eve Goodman & Ben Ford                                                              
7.30 - 8pm - The Stowes

Ballroom

7 – 9.30pm

Session led by the Falmouth Session Band

Cocktail Bar

7.30 – 9.30pm

Celtic Spectacular

Main Dining Room

9.30 – 11pm

Scottish Ceilidh with Dhorlin

Ballroom

10 – 11.30pm

Manx Ceili with Skeddan Jiarg

Main Dining Room

11 – 11.20pm

Floor spot with Meibion Clwb Rygbi Aberteifi

Ballroom

11.30pm – 1am

Irish Ceili with Achrann and the Kilcummin Set Dancers

Ballroom

Saturday / Dy Sadorn

Time

Event

Location

10 am – 3.15pm

DANCE WORKSHOPS
10 - 11.15am - Breton Dance Workshop with Taouk
11.30am - 12.45pm -Irish Dance Workshop with Achrann and the Kilcummin Set Dancers                               
2 - 3.15pm - Highland Dance Workshop wih Heather Lane                                                                                                                                                                                     

Ballroom

11am – 3.40pm

SUPER SATURDAY                                                             
11 – 11.20 – Irish Dance Cornwall 
11.35 – 11.55 – Pen Y Fai
12.10 – 12.30 – Dhorlin
12.45 – 1.05 – Kemysk
1.20 – 1.40pm – Taouk Trio
1.55 – 2.15 – Achrann and the Kilcummin Set Dancers
2.30 – 2.40pm – Cor Meibion Clwb Rygbi Aberteifi
2.55 – 3.10pm – Displays from the family activities (song/dance)
3.20 – 3.40pm – Skeddan Jiarg (display)
3.45 – 4.30pm – Skeddan Jiarg (Family Ceilidh) 

Main Dining Room

11am – 2.45pm

FAMILY ACTIVITIES          
11am - 12.45pm - Cornish Language activities for kids with Prag Na                                                                                           1-2pm - Cornish Songs Workshop with Silvia, Laura and Jo  
2- 2.45pm - Cornish Dance Workshop with Tan ha Dowr

Beneden Room

11am – 12pm

Kescan Lowender Workshop with Matt Blewett

Tolcarne Room

1 – 3pm

Arts and Crafts for kids, sponsored by Jungle Jacks

Clifton Room

1 – 4pm

CLASSIC SESSION TUNES
1 - 2pm - Classic Manx Session Tunes with Skeddan Jiarg
2 - 3pm - Classic Welsh Session Tunes with Pen Y Fai
3 - 4pm - Classic Cornish Session Tunes with Bagas Crowd

Cocktail Bar

1 – 2.30ppm

Poetry and Dialect Reading

Tolcarne Room

3 – 4.30pm

Droll Adro Storytelling

Tolcarne Room

5 – 6pm

Towl Ros! / Cast Net!

Ballroom

7 – 7.45pm

The Grenaways

Main Dining Room

7.30 – 8.30pm

Bilingual Whisky Tasting

Beneden Room

7.30 – 9.30pm

Session led by Alan Pengelly

Cocktail Bar

7.45 – 9.15pm

Irish Ceili with Achrann and the Kilcummin Set Dancers

Ballroom

8 – 9.30pm

Breton Fest Noz with Taouk Trio

Main Dining Room

9.35 – 11.05pm

Cornish Troyl with Fug

Ballroom

9.50 – 11.20pm

Scottish Ceilidh with Dhorlin

Main Dining Room

11.30pm – 1am

Welsh Twmpath with Pen Y Fai

Ballroom

Sunday / Dy Sul

Time

Event

Location

11am – 5pm

Cultural Expo Stands plus entertainment:
11.30 - 12.00 - Penzance Guisers
12.15 - 12.45 - Perraners
1.00 - 1.30 - Black Eyed Nancy
1.45 - 2.15 - Didjan
2.30 - 3.00 - Bolingey Troyl Band
3.15 - 3.45 - MacQuarrie & Toms
4 - 5 - Cornish Wrestling 

Main Dining Room

11am – 1.30pm

Cornish Music Symposium

Beneden Room

11am – 12.15pm

Manx Dance Workshop with Skeddan Jiarg

Ballroom

11am – 2pm

CLASSIC SESSION TUNES
11am – 12pm – Scottish with Dhorlin
12 – 1pm – Irish with Achrann and the Kilcummin Set Dancers
1 – 2pm – Breton with Taouk Trio

Cocktail Bar

12 – 1pm

Kescan Lowender Workshop with Matt Blewett

The Lounge 

2 – 4pm

Singing Session with Newquay Rowing Club and Meibion Clwb Rygbi Aberteifi

Newquay Rowing Club

2.15 – 3.30pm

Welsh Dance Workshop with Pen Y Fai

Beneden Room

3 – 5pm

The Devil’s Violin: Stolen

Ballroom

3.45 – 5pm

Cornish Dance Workshop with the Bolingey Troyl Band

Beneden Room

6 – 8pm

FOOD & FOLK                                                                         
6.00 - 6.30pm - Salt & Sky                                                  
6.45 - 7.15 - MacQuarrie & Toms                                                
7.30 - 8pm - Will Keating & Band

Ballroom

7.30pm – 10pm

Session led by Toby Lowe

Cocktail Bar

7.30 – 9.30pm

Kescan Lowender

Main Dining Room

10pm – 12am

Survivors’ Ceili with Skeddan Jiarg

Ballroom